Akt notarialny Zgierz
Akt notarialny Zgierz – akt notarialny ma na celu udokumentować dokonanie czynności prawnej. Sporządza się go gdy przepisy tego wymagają lub gdy strony tak ustaliły. W Kodeksie Cywilnym nie ma jednoznacznej definicji, czym dokładnie jest akt notarialny ani jakie są jego formy. Według Ustawy z dn. 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie notariusz sporządza akt notarialny gdy wymagają tego przepisy prawa lub gdy jest to wola którejś ze stron.
Co zawiera akt notarialny?
Nie ma ściśle określonego wzoru akt notarialnego. Powinien on jednak zawierać:
- datę oraz miejsce sporządzenia aktu notarialnego,
- imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób fizycznych oraz imiona ich rodziców,
- imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób występujących w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli albo pełnomocników, jak również wszystkich innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
- nazwę oraz siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie,
- imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, a jeżeli akt został sporządzony przez zastępcę notariusza, to także jego imię i nazwisko,
- oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty, jak również, na żądanie stron, stwierdzenie faktów i ważnych okoliczności, które nastąpiły podczas spisywania aktu notarialnego,
- stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
- podpisy osób, które brały udział w akcie, podpis notariusza i osób będących przy sporządzeniu aktu.
Kto może sporządzić akt notarialny?
Jako osoba zaufania publicznego, jedyną osobą uprawnioną do dokonywania czynności notarialnych jest notariusz. W Polsce może jeszcze zrobić to polski konsul, jednak wymaga to uzyskania pisemnego upoważnienia od ministra sprawiedliwości na wniosek ministra spraw zagranicznych.
Czynności, które wymagają zachowania formy aktu notarialnego
W formie aktu notarialnego może być zawarta każda umowa w zależności od woli stron. Forma aktu notarialnego jest obowiązkowa w przypadku zbycia nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Notarialne poświadczenie dziedziczenia - Zgierz
Notarialne poświadczenie dziedziczenia, a więc stwierdzenie nabycia spadku może zostać sporządzone przez notariusza. Notariusz sporządza akty poświadczenia dziedziczenia w sytuacji, gdy testamentu nie było i spadkobiercę wskazują przepisy kodeksu cywilnego, jak również wtedy, gdy spadkobierca testament pozostawił. Natychmiast po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz dokonuje wpisu do Rejestru Spadkowego poprzez wprowadzenie danych z aktu do systemu elektronicznego prowadzonego przez Krajową Radę Notarialną.
Notarialne poświadczenie dziedziczenia - koszt
Maksymalne opłaty za poświadczenie dziedziczenia, są regulowane przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Akt notarialny cena
Ostateczny koszt sporządzenia aktu notarialnego jest ustalany indywidualnie i zależy od notariusza. Niemniej jednak Ministerstwo Sprawiedliwości określa maksymalne stawki taksy notarialnej za wykonane czynności jak również maksymalne kwoty, o jakie może być powiększone wynagrodzenie odnośnie czynności notarialnych dokonanych poza kancelarią notarialną.
Akt notarialny Zgierz
W Kancelarii Notarialnej prowadzonej przez notariusza Angelikę Kuropatwę oferuje się pełen zakres usług notarialnych skierowanych do wszystkich grup odbiorców.
Zapraszamy do kontaktu.